Laboratorium / Budowa Jachtów
Laboratorium badań modelowych dysponuje basenami modelowymi oraz zapleczem pozwalającymi badać właściwości hydrodynamiczne jednostek i ich napędów. Wyniki obliczeń hydrodynamicznych z wykorzystaniem używanych programów komputerowych porównywane są z wynikami badań modelowych.
W basenach testowane i badane są też posiadane bezzałogowe pojazdy podmorskie (ROV), pojazdy te mogą być wykorzystywane w różnorakich zastosowaniach (inspekcji kadłubów, inspekcji stanu nabrzeży, dna morskiego, itp).
Laboratorium dysponuje największą w kraju drukarką 3D oraz oprzyżądowaniem pozwalajacym wykonywać również badania z innych dziedzin(np. spawalnictwo).
Budowa Jachtów
Laboratorium związane jest z kierunkiem budowa jachtów.
Uruchomione w roku akademickim 2011/2012 studia Budowa Jachtów są unikalnym w skali kraju kierunkiem studiów.
Studia stacjonarne I stopnia (3,5 letnie)
Studia podyplomowe (2 semestry) - Projektowanie jachtów i pływających jednostek sportowych.
Oferta kształcenia skierowana jest do osób pragnących nabyć, uzupełnić lub rozwinąć wiedzę i umiejętności związane z projektowaniem i budową jachtów i jednostek sportowych.

Oprócz wiedzy z zakresu przedmiotów kształcenia podstawowego, technicznego i inżynierskiego oraz z zakresu projektowania i budowy jednostek pływających, absolwent otrzymuje szczegółową wiedzę i umiejętności w zakresie budowy jachtów i innych małych jednostek pływających (wycieczkowych, sportowych, rekreacyjnych, portowych) w zakresie:
teorii jachtu i żeglowania,
projektowania jachtów żaglowych i motorowych oraz innych małych jednostek pływających,
projektowania żagli i takielunku,
projektowania architektonicznego i wyposażenia wnętrz,
projektowania napędu jednostek motorowych lub pomocniczego napędu jachtów żaglowych,
metod komputerowych i programów narzędziowych wykorzystywanych w projektowaniu i określaniu właściwości jachtów,

materiałów i ich właściwości, stosowanych w budowie jachtów i innych jednostek pływających,
przygotowania materiałów polimerowych i wykonywania konstrukcji kompozytowych,
technologii budowy kadłubów z laminatów polimerowych oraz bezpieczeństwa i ochrony środowiska przy tego typu pracach,
przygotowania formy i wykonania kadłuba jachtu z żywic polimerowych zbrojonych włóknem szklanym lub węglowym,
z ochrony i zabezpieczenia powierzchni kadłubów jachtów,
organizowania produkcji i prowadzenia małych firm budujących jachty,
prowadzenia działalności gospodarczej związanej z eksploatacją jachtów, przystani i portów jachtowych.
Studia przygotowują również studentów do podjęcia własnej działalności gospodarczej.
Studia mają charakter studiów technicznych, trwają siedem semestrów.
Absolwent kierunku Budowa Jachtów posiada wiedzę z zakresu nauk podstawowych (matematyka, fizyka, chemia), nauk ogólno-technicznych oraz wiedzę specjalistyczną charakterystyczną dla projektowania i budowy jednostek pływających oraz inżynierii materiałowej.
Wiedza specjalistyczna obejmuje:
zagadnienia budowy i eksploatacji jednostek pływających w tym jachtów oraz ekonomii,
organizacji produkcji i marketingu,
a także opracowanie nowoczesnych materiałów i kompozytów o specyficznych cechach użytkowych oraz określania ich struktury i właściwości.
W obszarze kwalifikacji i umiejętności absolwent jest przygotowany do prowadzenia prac projektowych oraz budowy jachtów i jednostek sportowych.
Prace te będzie prowadził w oparciu o wiedzę dotyczącą komputerowych metod projektowania kadłubów jachtów i ich ożaglowania oraz o nowoczesne technologie budowy z żywic wzmacnianych z włóknami szklanymi i węglowymi, a także w oparciu o wiedzę dotyczącą parametrów środowiska powietrzno-wodnego, w którym jachty będą eksploatowane.
Absolwent tego kierunku może być zatrudniony w biurach projektujących tego typu jednostki pływające, w stoczniach jachtowych, administracji morskiej, a także jest przygotowany do samodzielnego prowadzenia małych firm produkujących jachty, jednostki sportowe lub inne obiekty budowane z kompozytów, np. śmigła turbin wiatrowych.
Absolwent jest także przygotowany do prowadzenia prac nad doborem i przygotowaniem materiałów do budowy jachtów, do opracowywania technologii i procesów wytwórczych, nadzór nad technologią i oceną gotowych wyrobów z laminatów lub kompozytów (kadłuby jachtów, śmigła turbin wiatrowych itp.).Może być także zatrudniony w zakładach produkujących wyroby z laminatów i kompozytów. Absolwent zna język obcy na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz umie posługiwać się językiem specjalistycznym w zakresie problematyki technicznej.Będzie przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia przede wszystkim na kierunkach budowa jachtów, oceanotechnika lub inżynieria materiałowa.